Tudi letos bomo tretji četrtek v novembru (18. novembra) obeležili svetovni dan raka trebušne slinavke in ob tej priložnosti se bo tudi naša občina pridružila gibanju, ki bo potekalo v številnih državah po Evropi in svetu – osvetlili bomo pročelje občinske stavbe Občine Moravče v vijoličasto barvo in s tem podprli kampanjo, s katero je v slovenskem prostoru začelo Združenje EuropaColon Slovenija, ki zastopa bolnike z raki prebavil, tudi z rakom trebušne slinavke. Njihova kampanja se imenuje Skupaj smo v tem! in kot pravijo v Združenju, je ime kampanje izbrano z razlogom in namenom.
Za to boleznijo pri nas vsako leto na novo zboli okoli 410 ljudi, umre pa jih okoli 385. Za bolj plastičen prikaz: to je za skoraj osem avtobusov ljudi! Večina obolelih je starejših od 60 let, a se starostna meja tako kot pri vseh rakih tudi tukaj spušča. Pet let po diagnozi živi le še okoli pet odstotkov bolnikov, v povprečju pa živijo le 4,6 mesecev! To je statistika, ki jo moramo kot družba na vsak način spremeniti in predvsem popraviti.
Če vas bo 18. novembra pot zanesla mimo Občine Moravče, zdaj veste, da je osvetljena vijoličasto, ker je to barva, ki simbolizira ozaveščanje o raku trebušne slinavke. Tega dne bodo osvetljene še številne druge stavbe v več kot 30 državah po vsem svetu. Naredimo vsi skupaj korak v smeri boljšega stanja na področju tega raka. In če že govorimo o njem ter o pomenu čim zgodnejše prepoznave, navedimo tudi znake, ob katerih moramo biti pozorni in pojdimo k zdravniku. Kot pravijo v Združenju EuropaColon Slovenija, so znaki raka trebušne slinavke naslednji: splošno slabo počutje, bolečina v žlički in/ali v sredini hrbta, izrazita nepojasnjena izguba telesne teže, svetlo blato, temen urin.